X

Kent Place Will Have a Delayed Opening on 11/16

Kent Place School will have a delayed opening Friday, November 16. This will allow the roads to be cleared and our maintenance staff to prepare the campus for students, faculty, and staff. Please note the following:
  • Buses will begin pickups two hours later than usual.
  • Middle and Upper Schools - Students should arrive by 9:45 a.m. Classes will begin at 10:00 a.m. Late arrivals will not be counted.
  • Primary School - Kindergarten through grade 5 will begin at 10:10 a.m. Jr. Pre-K and Pre-K will begin at 10:30 a.m.
  • Lunch will be served. 
  • All afternoon and evening activities will go on as scheduled.
  • Please do not bring your children to school prior to 9:45 a.m. so our facilities team can prepare the campus.
  • As always we urge you to exercise caution. If the roads in your area are not safe then feel free to keep your child at home.
  • Please note, any change beyond a delay will be communicated by 7:15 a.m.

KPS Championships

Our elite Varsity teams — a great source of pride for the school — enjoy winning seasons, and triumph at county and state championships. Here is a snapshot of some of our recent accolades.

Ice Hockey Makes History!

Kent Place Championships 2010-Present

List of 8 items.

  • 2017-2018

    FALL 2017
     
    Soccer
    Union County All-Conference First Team - Josie Daab
    NJGSCA (New Jersey Girls Soccer Coaching Association) All-Star - Josie Daab
    Union County All-Conference, Honorable Mention - Maggie Stanton
    First Team Union County, Valley Division - Josie Daab and Charlotte Crutchlow
    Union County, Valley Division Honorable Mention - Maggie Stanton, Ryenn Engles, and Julia Pampush
    NJGSCA State Recognition - Josie Daab, Charlotte Crutchlow, Ryenn Engles, and Julia Pampush

    Field Hockey
    Non-Public North Runner-Up
    Union County Championship Runner-Up
    Union County Honorable Mention - Megan Sanford and Tori Blundin
    Union County Conference Honorable Mention - Hannah Abere
    First Team Essex/Union Red Division All-Stars - Isla Okkinga and Catherine Torres
    Second Team Essex/Union Conference All-Stars - Aynsley Kaufman and Abigail Evangelista
    Union County Game Selections - Cat Torres and Aynsley Kaufman
    Senior All-Star Game Selections - Megan Sanford
    NJEA Scholar-Athlete Award - Megan Sanford
    NJFHCA Senior All-Star Game - Megan Sanford
    NFHCA High School National Academic Squad - Hannah Abere, Tori Blundin, Sarah Bonnet, Piper Eccles, Abigail Evangelista, Natalie Gilfillan, Aynsley Kaufman, Caroline Lubow, Isla Okkinga, Sophia Rich, Kate Robinson, Megan Sanford, Catherine Torres, and Mary Woodall. 
    NFHCA Scholars of Distinction - Aynsley Kaufman, Caroline Lubow, Isla Okkinga, Sophia Rich, Kate Robinson, and Catherine Torres (3.9 out of 4.0 cumulative GPA).
     
    Tennis
    21-1 overall record and No. 5 NJ State Ranking
    Watchung Division Champions
    Union County Tournament Champions
    Moorestown Classic Champions
    Prep A Champions
    North Jersey Non-Public A Sectional Champions
    Non-Public A State Champions
    Third Team All-State - Julia Anderson
    First Team All Non-Public - Julia Anderson
    First Team All UCIAC Watchung Division - Julia Anderson, Remy Charters, and Emma Verpoucke
    Second Team All-State by position at Singles - Emma Verpoucke
    Second Team All Non-Public - Emma Verpoucke
    Third Team All Non-Public - Grace McGinley and Kelcie Engles
    NJ.com Girls Tennis State Coach of the Year - Coach Mike Manna 
     
    Cross Country
    Union County Conference First Team All, Valley Division - Phoebe Eccles and Maya Vuchic
     
    Volleyball
    Riley Kaufman’18  set new Kent Place School Record: 1,219 career assists
     
    WINTER 2017-18
     
    Winter Indoor Track
    First Team All-State - Kaira Brown
    First Team MileSplit.com - Kaira Brown
    First Team All-Union County - Kaira Brown
    Third Team All-Union County - Sophie Bauhs
    MileSplit All-State Freshmen Team - Sophie Bauhs
    NJSIAA  Meet of Champions First Place 400m Run - Kaira Brown
     
    5th Place at Indoor Nationals, 400M - Kaira Brown
    Second Team All-County 400M - Kaira Brown
     
    Fencing
    West Morris Lady Highlander Invitational Tournament Winners (2016, 2017)
    NJISAA Prep Sabre Champions
    NJISAA Prep Team Championships, Second Place Overall
    2017-18 USA Fencing All-American Honorable Mention Team - Kayla Turnof
    2017-18 USA Fencing All-Academic Team and First Team All-State - Amber White
     
    Basketball
    Union County Sky Division Champions
    All-Conference First Team- Ellie Alix, Maggie Russell, Erin Cronin
     
    Ice Hockey
    Summit Cup Champions (2015, 2016, 2017)
    Morris Union Girls Hockey League (MUGHL) Champions
    All-State Honors - Ansley Kaufman, Isla Okkinga, and Megan Sanford
    Megan Sanford ’18 - 72 goals, 47 assists, and 119 points
    Isla Okkinga ’19 - 1,248 career saves to date
     
    Squash
    No records set/or state/prep accolades given
     
    Swimming
    No records set/or state/prep accolades given
     
    SPRING 2018
     
    Lacrosse
    NJISAA All-Prep All-League Team - Hannah Abere
    NJGLL Freedom-South Division, First Team - Colleen McAloon and Riley Kaufman
    NJGLL Freedom-South Division, Second Team - Megan Sanford and Hannah Abere
    NJGLL Freedom-South Division, Honorable Mention - Natalie Gilfillan
     
    Softball
    UCC Sky Division All-Conference Team
    UCC Sky Division Honorable Mention
    All-Conference - Kelsey Burrows, Morgan Moran, Gabby Alpert, and Sarah Johnson
    Honorable Mention - Trisha Lee, Ava Zaleck, and Ariel Lashinsky
     
    Spring Track and Field
    All-Conference Selections:
    400 - Kaira Brown
    800 - Maggie Stanton
    1600 - Maggie Stanton
     
    100HH - Selena Munroe
    400IH - Josephine Daab
    LJ - Catherine Torres
    PV - Sophie Bauhs
    D - Julie Soldat
     
    Honorable Mention- Maya Vulchic, Abigail Evangelista, Jilly Sher, Salya Creekmur, Grace Morris, and Catie Gilhvey
     
    Golf
    NJGGL First Team- Katherine Vieser
    NJGGL Second Team - Janeyce McCray
    NJGGL Honorable Mention - Rose Chrin
  • 2016-2017

    FALL

    Soccer
    Union County All Conference Team, Valley Division - Josie Daab
    Union County All Conference Team, Valley Division - Abby Jonathan
    Union County All Conference Team, Valley Division, Honorable Mention - Charlotte Crutchlow
    Union County All Star - Abby Jonathan

    Field Hockey
    Non-Public North Runner Up
    Union County Championship Runner Up
    10th in final State Rankings
    Essex/Union Red Division All Stars:
    First Team: Anna Agathis, Hana Charnley
    Second Team: Kristen Rusas, Cat Torres, Isla Okkinga
    Honorable Mention: Megan Sanford
    Union County All Stars
    First Team - Anna Agathis, Hana Charnley, Kristen Rusas
    Sec. Team - Cat Torres, Megan Sanford, Isla Okkinga
    Star Ledger All-State: Hana Charnley (2nd team)
    Star Ledger Non-Public First Team: Hana Charnley
    Sec. Team: Anna Agathis, Kristen Rusas
    Third Team Cat Torres, Isla Okkinga, Megan Sanford
    NJFHCA Non-Public All Stars
    First Team- Hana Charnley, Anna Agathis
    Second Team- Kristen Rusas
    NJFHCA Senior All Star Game: Anna Agathis, Hana Charnley, Kristen Rusas
    NFHCA High School National Academic Squad: Anna Agathis, Tori Blundin, Sarah Bonnet, Hana Charnley, Erin Cronin, Kate Robinson, Kristen Rusas, Megan Sanford, Mary Woodall
     
    Tennis
    Tied for First Place in the Union County Tournament (Team)
    First Place County Tournament, First Singles- Emma Verpoucke
    First Place County Tournament, Second Singles - Julia Anderson
    Ranked Second in the UCIAC
    Ranked 11th in NJ (First time since 2009 to have a state ranking)
    Emma Verpoucke - UCIAC Player of the Year
    First Team All Non-Public - Emma Verpoucke
    First Team All UCIAC Watchung Division - Emma Verpoucke, Julia Anderson
    Second All Non-Public- Julia Anderson
    Second Team All State at Second Singles - Julia Anderson

    Cross Country
    Union County Conference Champion- Paige Reddington
    First Team All Conference- Paige Reddington, Mamie Ziegler
    Second Team All County- Paige Reddington
    Union County Conference Honorable Mention- Annie Schiffer

    WINTER

    Indoor Track
    4th place in State Group Meet (Non-Public B)
    Kaira Brown- First Place in 400 NJSIAA State (Non-Public B)
    Kaira Brown- 5th Place at Nationals, 400M
    Kaira Brown - Second Team All County 400M
    Paige Reddington- Third Team All County 1600Mp

    Fencing
    West Morris Lady Highlander Invitational Tournament Winners

    Basketball
    1st Place Winner of Stuart Country Day Tournament
    Union County Sky Division Champions
    5th Place overall in Union County Conference
    Prep First Team- Ellie Alix
    All Conference First Team- Ellie Alix, Maggie Russell, Erin Cronin
    All Conference Honorable Mention- Sarah Johnson, Abby Jonathan

    Ice Hockey
    Summit Cup Champions

    SPRING

    Lacrosse
    NJISAA All Prep A - Gaby Branin
    NJGLL Freedom South Division - First Team - Colleen McAloon
    NJGLL Freedom South Division - Second Team - Caroline Lubow
    NJGLL Freedom South Division - Honorable Mention - Riley Kaufman

    Softball
    Union County Sky Division Champions
    UCC Sky Division All Conference Team: Jessiey Ken-Kwofie, Morgan Moran, Kelsey Burrows
    UCC Sky Division Honorable Mention: Gabrielle Alpert, Julia McKay, Sarah Johnson

    Track and Field
    UCIAC First Team: 400 m Kaira Brown
    Union County Conference All-Valley Division: 400m. Kaira Brown
    Union County Conference All-Valley Division: 800m. Josie Daab
    Union County Conference All-Valley Division: 3200m. Paige Reddington
    Union County Conference All-Valley Division: Long Jump Catherine Torres
    Union County Conference Valley Division Honorable Mention: Josie Daab

    Golf
    NJGGL First Team: Katherine Vieser
    NJGGL Second Team: Janeyce McCray
    NJGGL Honorable Mention: Rose Schrin
  • 2015-2016

    FALL
    Soccer
    All Conference 1st Team: Abby Jonathan '18, Lauren Burr '16, Dani DiTomasso '16
    Honorable Mention: Kate McAloon '16, Tiana Woods '16

    Volleyball
    NJISAA All State 2nd Team: Leigh Whitehorn '16, Riley Kaufman '18
    Honorable Mention: Gabby Parlapiano 16

    Tennis
    Union County 1st Singles Tennis Champion: Emma Verpoucke '18
    Union County 1st Team: Emma Verpoucke '18
    UC Honorable Mention: Ellie Falivene '17
    All State Non Public 3rd Team: Emma Verpoucke '18

    Cross Country
    Cross Country Prep A Champion: Paige Reddington '17 

    WINTER
    Ice Hockey
    Inaugural Summit Cup Champions
    3-0-1 in the series against Summit (4-4T, 3-1W) and Oak Knoll (4-2W, 2-0W)

    Indoor Track

    All County 1st Team 1600m: Erin Hollenbaugh '16
    Star-Ledger All Non-Public 2nd Team - 1600m: Erin Hollenbaugh '16

    Fencing
    Star-Ledger All State 3rd Team Fencing Sabre: Amber White '19
    Tri-County Fencing League Honorable Mention: Amber White '19

    Basketball
    Union County Basketball Coaches Association All Star: Ellie Alix '19
    Union County All Sky Division 1st Team: Ellie Alix '19, Lauren Nyamekye '16
    Union County All Sky Division Honorable Mention: Joy Jack '16

    SPRING
    Lacrosse
    NJISAA Prep All-State 1st Team: Danielle DiTomasso '16, Julia Schmuckler '16
    All Stars and Stripes 1st Team: Julia Schmuckler '16
    All Stars and Stripes 2nd Team: Kate McAloon '16, Danielle DiTomasso '16
    All Stars and Stripes Honorable Mention: Hannah Van Cleef '17

    Softball
    NJISAA Prep All-State 1st Team: Leigh Whitehorn '16
    All UCC Sky Division 1st Team: Leigh Whitehorn '16, Alexa Girasole '16, Gabby Alpert '19
    All UCC Sky Division Honorable Mention: Erynn Murphy '17, Julia Greenberg '16

    Spring Track
    
    Non Public Group A State Champion 1600m: Erin Hollenbaugh '16
    All UCIAC 2nd Team 1600: Erin Hollenbaugh '16
    All UCC 1st Team 1600m, 3200m: Erin Hollenbaugh '16
    All UCC 1st Team High Jump: Monica McGavin '16
  • 2014-2015

    • Volleyball - Mountain Division Champions
    • Emma Verpoucke '18, Union County First Singles Tennis Champion 
  • 2013-2014

    • Tennis - Union County Champions, Union County Conference Watchung Division Champions
    • Track & Field - Union County Conference Valley Division Champions
    • Cross Country - NJSIAA Non Public B State Champions
    • Winter Track - NJSIAA Non Public B State Champions
  • 2012-2013

    • Track & Field - Union County Conference Valley Division Champions, NJSIAA Non Public B State Champions
    • Volleyball - Union County Conference Mountain Division Champions
    • Golf - North Jersey Girls’ Golf League Champions and North Jersey Girls’ Golf Dual Match Champions
    • Tennis - NJSIAA Non Public A Sectional Champions
    • Softball - Union County Conference Valley Division Champions
  • 2011-2012

    • Volleyball - NJISAA Prep State Champions, Union County Conference Valley Division Champions
    • Golf - North Jersey Girls’ Golf League Champions and North Jersey Girls’ Golf Dual Match Champions
    • Softball - Union County Conference Valley Division Champions
    • Soccer - Union County Conference Valley Division Champions
  • 2010-2011

    • Volleyball - Union County Conference Valley Division Champions
42 Norwood Avenue, Summit, NJ 07901   |   (908) 273-0900
Kent Place School is an all-girls K through 12 independent college preparatory day school with a coeducational Preschool, located in Summit, NJ.