Skip To Main Content

Upcoming Events

Students Recognized at 2024 Upper School Awards Ceremony

Students Recognized at 2024 Upper School Awards Ceremony

On Friday, May 31, Kent Place School held its annual awards ceremony in the Upper School. Listed below are all Upper School awards and recipients, selected by Upper School faculty and staff.

ATHLETIC AWARDS    

  • White Blazer Award: Sophia Brandstaedter ’24
  • Union County Interscholastic Athletic Conference Scholar Athlete: Sarah Stavrovich ’24
  • New Jersey State Interscholastic Athletic Association Scholar Athlete: Emma Claire Quinn ’24
  • New Jersey Independent Schools Athletic Association Scholar Athlete: Addison McGoey ’24
  • NJSIAA National Girls & Women In Sports Honoree: Dagmara "Alyma" Karbownik ’24
  • Pat Conley Varsity Athletic Awards: Annalisa Abbate ’24, Alyma Karbonik ’24, Ellie Kintiroglou ’24, Addison McGoey ’24, Emma Claire Quinn ’24, Sarah Stavrovich ’24, Lily Tan ’24
  • Susan C. Bosland Award 2024: Ava Shannon ’25

ENGLISH AWARDS    

  • Jane Coil Cole Prize: Miranda Wang ’24
  • Kathryn H. Faber Prize: Lauren Osuala ’24, Maya Yie ’24
  • The Bebe Lord Gow Prize: Jocelyn Ameo ’24, Carolina Ikuno ’24
  • The Beverly Jeanne Welsh Prize in English: Aadya Bhardawaj ’24

COMPUTER SCIENCE & ENGINEERING AWARD    

  • Outstanding Student of Computer Science & Engineering: Carolina Ikuno ’24, Margaret Callahan ’24

HISTORY AWARDS    

  • Outstanding Scholar of History: Megan Altier ’24, Shivani Shah ’24, Annabelle Walter ’24
  • Historical Research Scholar: Lucy Bashforth ’24

MATHEMATICS AWARDS    

  • Outstanding Student of Mathematics: Miranda Wang ’24, Maya Yie ’24

SCIENCE AWARDS    

  • The Rensselaer Medal: Deysi Paola Rodriguez-Valdiviezo ’25
  • The Bausch and Lomb Award: Julissa Beltran ’25
  • Jane Patterson Science Award: Cassandra Miller ’24

WORLD LANGUAGES    

  • NJ Classical League: Outstanding Student of Classics: Kai Markley ’24, Celia Kannellakos ’24
  • The Foreign Language Educators of New Jersey Outstanding Spanish Award: Andrea Hanchuk ’24
  • The Beverly Jeanne Welsh Prize in French: Carolina Ikuna ’24, Sawyer Pappas ’24, Annabelle Walter ’24

ART AWARDS    

  • The Carol P. Dorian Prize for Visual Arts: Celia Kanellakos ’24, Kara Pantozzi ’24
  • The Carol P. Dorian Prize for Dance: Sophia Esposito ’24, Catherine Gerbino ’24, Angelica Nwachuku ’24, Ava Zinna ’24
  • The Robert Pridham Prize for Theater: Alice Carr ’24, Caridad Corales ’24, Kai Markley ’24
  • The Music Prize: Gabrielle Liberman ’24, Maya Yie ’24

COMMUNITY AWARDS    

  • Social Justice and Equity Medal: Rhyan Brown ’24, Kai Markley ’24
  • The Montgomery Award: Alyma Karbownik ’24
  • The Oliver E. Miles Award: Maya Yie ’24

NATIONAL MERIT AWARDS    

  • National Merit Scholarship Finalist: Miranda Wang ’24
  • National Merit Scholarship Commended Scholars: Mahrukh Khizar ’24, Jocelyn Ameo ’24, Aadya Bharadwaj ’24, Sophia Brandstaedter ’24, Sophia Builione ’24, Stephanie James ’24, Gabrielle Liberman ’24, Cassandra Miller ’24, Madeline Popolow ’24, Diana Reig ’24, Annabelle Walter ’24, Natalie Weker ’24, Julia Wu ’24, Maya Yie ’24

QUILL & SCROLL    

  • Ballast: Celia Kanellakos ’24, Maya Yie ’24
  • Windward: Miranda Wang ’24, Annalisa Abbate ’24, Megan Altier ’24, Grace Williams ’25, Anna Gambuzza ’25
  • Starboard: Sajni Shah, Natalie Weker ’24, Geo Thatch ’25
  • Cargoes: Carolina Ikuno ’24, Kathryn Cepeda ’24, Sonali Kamilla ’24, Sophia Builone ’24
  • Dichos: Lucy Bashforth ’24, Louisa Gordon ’25
  • Ethics Magazine (Lodestar): Madeline Popolow ’24, Naina Bhardwaj ’25

CUM LAUDE

  • Elected as juniors: Andrea Hanchuk ’24, Carolina Ikuno ’24, Vanessa Lee ’24, Cassandra Miller ’24, Emma Claire Quinn ’24, Annabelle Walter ’24, Miranda Wang ’24, Maya Yie ’24
  • Elected as seniors: Sophia Brandstaedter ’24, Maya Franco ’24, Gabrielle Liberman ’24, Madeline Popolow ’24, Diana Reig ’24, Sajni Shah ’24, Shivani Shah ’24, Katherine Tan ’24